Gazeteciler öğretmen mi oluyor?
Şubat 8, 2017
Dünyanın en mutlu öğrencileri
Şubat 8, 2017

‘Fen’e STEM geldi…

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni müfredat ile birlikte değişiklik yapılan ders başlıklarının arasına fen bilgisini de dahil etti. Bakanlığın sitesinden yayınlanan Taslak’ta Ortaokul fen bilimleri taslak öğretim programı, STEM eğitimi çerçevesinde hazırlandı. Ders kazanımlarına mühendislik ve tasarım becerileri de eklendi.

STEM, İngilizce, Science, Technology, Engineering ve Mathematics kelimelerinin kısaltmalarından oluşuyor. Sonuna STEM-A olarak A yani Art olarak Sanat başlığı da ekleniyor. Son yıllarda oldukça popüler bir kavram olmasına rağmen Türkiye’de nasıl uygulanabileceği belirsizdi. Milli Eğitim Bakanlığı hazırladığı yeni Müfredat taslağında belli bir model ortaya koymuş.  

Mİllİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı yeni müfredatta, ortaokul fen bilimleri programında üniteler değişirken, ders saatleri sabit kalıyor. Mevcut fen bilimleri müfredatında olmayan ‘evrensel ahlâk, milli ve kültürel değerler ile bilimsel etik ilkelerinin benimsenmesi’ de programa eklendi. Bu değer ve ilkelerin neler olduğu bilgisine ise yer verilmedi. Ayrıca yeni müfredat STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitimi çerçevesinde güncellendi, kazanımlara, mühendislik ve tasarım becerileri de konuldu. Bu kapsamda 5’inci sınıftan 8’e kadar her yılın sonuna, öğrencilerin günlük bir probleme tasarladıkları bir ürünle uygulamalı olarak cevap vermelerinin amaçlandığı ‘Fen ve Mühendislik Uygulamaları’ ünitesi de dahil edildi.

ASTRONOMİ ÖN PLANA ÇIKTI

Dersin ortaokul ünitelerinde de önemli değişiklikler yapıldı. ‘Dünya ve Evren’ ünitesi genişletilerek ‘Güneş Sistemi ve Tutulmalar’ gibi farklı ünite başlıklarında ve ayrıntılı ele alınarak dönem başına çekildi. 5’inci sınıf öğretim programından ‘Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim’ ünitesi çıkarılarak, yerine yine STEM eğitimi kapsamında ‘Fen ve Mühendislik Uygulamaları’ eklendi. Bu alan ayrıca ortaokul düzeyinde tüm sınıflarda yılın son ünitesi olarak yerini aldı. Ayrıca 8’inci sınıf ‘DNA ve Genetik’ konusunun kapsamı genişletildi. Ünitede DNA’nın yapısının yanı sıra kalıtım, adaptasyon, mutasyon, genetik ve biyoteknoloji mühendisliği gibi günümüzde daha da önem kazanan konular işlenecek.

Ancak kağıt üzerinde iyi görünse de STEM uygulamalarını hayata geçirmek için okulda ciddi bir altyapı yatırımı da gerekiyor. Fen ve Mühendislik Uygulamaları, geçmiş yıllarda getirilen Performans ödevleri gibi, sonuçta evde velilerin yaptığı bir faaliyete dönüşmemeli. 

STEM de dahil yeni Müfredat çalışmaları ilgili olarak Beril Hallaç Rehberlik Birimi olarak analiz çalışmaları yaparak, öğrencilerimizi ve velilerimizi bilgilendireceğiz.